Iš senovės yra žinių apie gydomąsias irisų savybes, taip pat šių augalų panaudojimą kulinarijoje. Pavyzdžiui, džiovintų maltų irisų sėklomis buvo gardinami gėrimai, desertai. Tuo tarpu armėnai iš gėlių žiedlapių virdavo uogienę, o japonai iš augalo dalių sugebėdavo išgauti krakmolą. Kaip supratote, į irisus verta atkreipti dėmesį. Juolab, kad jie simbolizuoja ramybę, tikėjimą, viltį, drąsą, o šių skintų gėlių puokštė ar vazone sužydęs augalas – puiki išeitis norint kažko dėl kažko atsiprašyti.
Kaip prižiūrėti žydinčius vazoninius irisus?
Žiedais apsipylusios gėlės gerai jaučiasi sausoje, šviesioje, tačiau tiesioginių saulės spindulių nepasiekiamoje vietoje, kurios temperatūra neviršija 13- 16 ºC. Negalima joms leisti kęsti troškulį, todėl palaistyti jas patartina 2-3 kartus per savaitę. Tiesa, reikia saugoti, kad vanduo nepatektų ant žiedų, lapų.
Gražuolius irisus kartą per dešimt dienų patartina patręšti skystomis kambarinių augalų trąšomis (tirpalas ruošiamas pagal rekomendaciją ant pakuotės).
Irisai nužydėjo?
Nupjaukite žiedstiebius, gražius lapus palikite, pageltusius pašalinkite. Laipsniškai vis rečiau gėles liekite, galiausiai baikite šią vandens procedūrą. Tada iš po žemių iškapstykite svogūnėlius, nuo jų atsargiai pašalinkite „vaikučius“ ir iki rudens juos laikykite vėsioje vietoje, geriausiai popierinėje atviroje dėžutėje. Tada vėl pasodinkite į vazonėlius, pripildytus kambarinių augalų žemės.
Kaip prailginkite skintų irisų gyvenimą?
Juos merkite į kambario temperatūros vandenį (patartina, kad jo vazoje būtų apie 15 cm). Kasdien jį pakeiskite, gėlių kotus nuplaukite po tekančio vandens srove, įstrižai patrumpinkite peiliu. Tiek to vargo.
Skaityti 2245 kartai